TKİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU

             Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu sosyal ve kültürel faaliyetleri içerisinde yer alan Türk Halk Müziği Korosu 1989 yılında dönemin genel müdürü sayın Yusuf ÇEBİ' nin teşvikleri ile kurulmuştur. Çalışmalarımız şimdiki Genel Müdürümüz sayın Selahattin Anaç'ın destekleriyle sürmektedir. Koromuzu TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı ve koro şeflerinden sayın Serbülent YASUN tarafından yönetmektedir.           

 

Kuruluş amaçlarından en önemlisi ise “Türk Halk Müziğinin otantik yapısını koruyarak, bu müziğin günümüz toplumunda  tanıtımını yapmak, daha geniş kitlelere sevdirmek ve gelecek nesillere yozlaşmadan aktarmak “dır.

 

            Koromuz kurulduğu tarihten itibaren gerek Ankara içinde gerekse Ankara dışında çok sayıda başarılı  konserler vermiştir.  Ayrıca Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun “Amatör Korolar Programı”nda en son 2002 yılında olmak üzere, çeşitli tarihlerde yer almıştır.

 

            Türkülerin doğru bir biçimde öğrenilmesi ve icrasının yanı sıra başarıyla gerçekleştirilen ve takdir alan  başka bir çalışması da Şair Cahit Külebi'nin  “ATATÜRK KURTULUŞ SAVAŞINDA” adlı şiirinden, Şef Serbülent Yasun'un düzenlemesini yaptığı  ATATÜRK ORATORYOSU ‘dur. Oratoryo çeşitli kurumlardan gelen talepler doğrultusunda  özellikle 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı çerçevesinde sunulmaktadır.

           

            Amatör koro toplulukları içerisinde hem uzun soluklu oluşu hem de başarılı icralarıyla ayrıcalıklı bir yere sahip olan   Koromuz, her çalışma dönemi sonunda genellikle Devlet Resim ve Heykel Müzesi konser salonunda bir yıllık emek ve uğraşılarının  sonucunu sergilemektedir. Yıl sonu konserlerinin yanı sıra Ankara'da çeşitli huzurevlerinde ücretsiz konserler de verilmiştir.( Bir ilköğretim okulu için de yardım konseri verilmiştir). Koromuz hayır kurumları için ücretsiz konser verme tekliflerine sıcak bakmakta ve bu tür teklifleri olumlu bir biçimde sonuçlandırmaktadır.

 

            2002-2003 dönemi (Eylül-Haziran) çalışmalarını, saz grubuyla birlikte ortalama 85 kişi ile sürdüren koromuz hem  Kurum içi hem de Kurum dışı katılımcılardan  oluşmaktadır.. Hem ses  hem de saz grubuna eleman alımı, her yıl çalışmaların başladığı Eylül ve Ekim aylarında sınavla yapılmaktadır. 

 

            Çalışmalar her perşembe günü saat 17:45 - 20:00 saatleri arasında Genel Müdürlük Konferans salonunda yapılmaktadır. İsteyen müzikseverler misafirimiz olabilir ve kendilerine ayrılan yerlerde bu çalışmaları izleyebilirler.

 

            Repertuarımız her yıl titiz bir çalışma sonucunda yenilenmektedir.

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !